The Seven Rules of Trust

Днес количеството информация, което ни залива онлайн, е неизмеримо. По-важна от количеството обаче е степента, в която можем да се доверим на тази информация. Проблемът с доверието в онлайн фактите е глобален, особено в трудните времена на световни конфликти и опасни политически режими, в които живеем. С анализ на този проблем се заема книгата на създателя на Уикипедия Джими Уейлс „The Seven Rules of Trust“ с недвусмисленото подзаглавие „Алгоритъм за изграждане на дългосрочност“.

От самото създаване на Уикипедия се е очаквало проектът да има много кратък живот. Вместо това в момента тя е един от най-достоверните източници на информация, който се радва на над 11 милиарда търсения месечно само в английската си версия. Интернет енциклопедията се е превърнала в глобална ежедневна услуга, подобна на електичеството или течащата вода, като повечето от нас дори не се замислят върху какво стъпва поразителният факт на съществуването й.

Според нейният създател Джими Уейлс феноменът Уикипедия – към момента най-голямото хранилище на информация в историята на света – се крепи на фундамента на доверието. На доверието на потребителите един към друг, на доверието в достоверността на прочетеното, на доверието, че отсрещният – макар и защитен от онлайн анонимността – няма да ти навреди. Според автора това доверие може да бъде изградено постепенно и неговата книга ни показва как става това. Тя разкрива пред читателите пътя, по който един онлайн проект може да се превърне в глобален авторитет, при това в десетилетия, когато публичното доверие във всичко – от правителствата до електронните медии – само корозира.

Излагайки своите седем правила за култивиране и укрепване на доверието, Джими Уейлс внушава, че всяко здраво общество се крепи на доверието и именно то е в основата на всяка отговорност, както и на творческия процес – все задължителни компоненти на всеки дългосрочен проект.

Джими Уейлс е интернет предприемач, създател на Уикипедия и на фондация Уикимедия. Един от стоте най-влиятелни хора според списания „Тайм“, той е признат и за един от топ 205-те световни лидери от Световния икономически форум. Живее със семейството си в Лондон.