The Trading Game

Този месец ви представяме и една смайващо увлекателна и необичайна книга: „The Trading Game“ от британския борсов трейдър Гари Стивънсън. С особеното подзаглавие „Изповед“ тя представлява сложен жанр: документална биография, написана толкова вълнуващо, че се чете като истински трилър. Отличен избор за почитателите на Вълка от Уолстрийт, с тази разлика, че тук действието се развива на европейска територия.

Още от дете, докато расте из бедняшките улици на Източен Лондон, Гари мечтае за нещо повече. Надява се да извади късмет в този живот, а единственото му предимство е това, че много го бива с цифрите.

Докато следва в London School of Economics, където ходи облечен с анцуг и маратонки, Гари смайва съкурсниците си от богатите семейства и хайлайфа с това, че печели безапелационно съревнованието под надслов „The Trading Game“. Наградата е златен билет за един нов живот: позицията на най-млад трейдър в Citibank. Място, където човек може да изкара повече пари, отколкото някога си е представял. Място, на което колегите-психопати с проблясъци на гениалност започват да ти се струват като второ семейство. Място, на което можеш да сключваш сделки за трилиони. Всеки ден.

Скоро Гари започва да вижда цифри дори и насън, а след това спира да спи изобщо. Надхвърлил предела на човешките възможности, той се изправя пред въпроса: какво се случва, когато всяка следваща победа започва да ти се струва като все по-тежко поражение? Печелиш милиони, докато в същото време милиони хора обедняват все повече и това са именно хората, сред които си израснал. Икономиката се срива, а с нея и здравият си разум. Искаш да напуснеш, но не можеш.

„The Trading Game“ е безумно, неподправено страшно пътуване из тъмното сърце на омагьосващия свят на трейдърството и борсовите игри, разказано ни от човек, който е оцелял и днес разкрива всички техни тайни.

След като напуска работата си като трейдър, Гари Стивънсън завършва магистратура в Оксфорд, работи за икономически тинк танкове и открива собствен YouTube канал, в който учи хората на правилата на реалната икономика. Често се появява по телевизията, пише по икономически въпроси за списание „Fortune“ и за вестник „The Guardian“.