The Elements of Marie Curie

Най-новата книга на майсторката на романизираните биографии Дейва Собел се нарича „The Elements of Marie Curie“ с чудесното подзаглавие „Как светлината на радия озари пътя на жените н науката“. Тя е и сред специалните ни предложения към вас за месец август. Със забележително разказваческо умение и дълбоко уважение към постиженията на жените в науката, авторката изтъкава блестяща биография, хвърляща светлина върху живота и непреходното влияние на една от най-значимите фигури в науката през 20. век – Мари Кюри.

Дори днес, почти столетие след смъртта й, Мари Кюри е първото име на жена-учен, което повечето хора незабавно назовават. Кюри е два пъти носителка на Нобелова награда: веднъж за физика заедно със съпруга си Пиер Кюри през 1903-та и втори път за химия самостоятелно през 1911 година. Макар авторката да набляга на креативността и гениалността на Мари Кюри в областта на науката, тя не забравя да подчертае и страстта и неизтощимата енергия, с която младата жена живее живота си. След ранната смърт на Пиер през 1906 година, тя става професор в Сорбоната, отглежда сама двете си прекрасни дъщери, лично шофира оборудван с рентгенов апарат автомобил през окопите на Първата световна война, радва се на приятелството на Алберт Айнщайн и на още много светила в науката от онзи период, печели подкрепата на двама американски президенти и вдъхновява поколения млади жени да се развиват професионално в областта на точните науки.

Авторката разказва за живота на Мари Кюри през очите на някои от жените, носителки на нейното наследство: от французойката Маргьорит Пере, откривателка на елемента франций, през норвежката Елен Гледич, до по-голямата дъщеря на Кюри Ирен, която също става носителка на Нобелова награда за химия през 1935 година. През техните разкази виждаме как Мари Кюри, въпреки хроничното си заболяване, обикаля света, за да споделя пред научните среди тайните на радиоактивността (термин, изкован от самата нея), приемайки скромно огромната си слава.

Дейва Собел е работила дълги години като журналисти и репортер в областта на науката за „New York Times“, носителка е на много американски награди в това си поприще. В момента се занимава професионално с писане и е авторка на още шест романизирани биографии, които се радват на огромна популярност, а една от тях е била в шортлиста за наградата „Пулицър“.