The Perfection Trap

„The Perfection Trap“ на младия професор от London School of Economics Томас Къран е навременна и вдъхновяваща книга, изследваща въпроса за това как преследването на съвършенството в съвременната култура лесно се превръща в опасна обсесия, като по този начин ни пречи да преследваме и постигаме целите си. Към края на 2022 година книгата е лицензирана на 18 езика.

Днес бърнаутът и депресивните състояния достигат рекордни нива. Причина за това е комбинацията от напрегната работа, силна конкуренция на работното място, непрестанното присъствие на социалните мрежи в живота ни, настоявайки всеки миг да се сравняваме с другите и свръхпротективното родителство. Обществото непрекъснато пропагандира пред нас нуждата да искаме повече и да бъдем идеални. В книгата си Томас Къран ни съветва как да спрем да преследваме съвършенството и вместо това ни насърчава да приемем понятието „достатъчно добри“.

Събирайки и привеждайки солидно количество доказателства, авторът настоява както за промяна в светогледа, така и за по-широка, социална промяна. Неговите три основни житейски принципа са:

- не се вкопчвайте в нищо (приортизирайте единствено важното за вас)

- приемете света такъв, какъвто е (приемайте разочарованията и спокойно продължете в нова посока)

- стремете се към „цел“, а не към „повече“ (посветете се на каузи, които са по-големи от вас самите)

Къран изследва парадоксалния негативен ефект на перфекционизма върху индивидуалното представяне и екипната работа. Авторът съветва как да устояваме на модерния натиск да бъдем съвършени и как постепенно да изградим култура, която да отдава дължимото на радостта от несъвършеното.

Томас Къран е доктор по психология от университета в Лийдс. Преподавал е в редица университети в Англия и Австралия, докато през 2019 година става професор в катедрата по психология и поведенчески изследвания в London School of Economics. Фокусът на изследванията му е склонността на човешката личност към перфекционизъм и негативните ефекти от това. Неговият TED Talk по въпроса за перфекционизма е гледан повече от 3 милиона пъти.