Digital for Good
Масираната вълна на новите технологии от последните десет години набира все повече сила, нейното светкавично настъпление няма как да бъде спряно, особено с въвеждането на изкуствения интелект. Последните година и половина на световен локдаун обаче за пореден път доказаха, че технологиите са нож с две остриета – едновременно неоценима помощ и сериозна опасност. Фокусът на разговора за ролята на технологиите в живота ни неизбежно са децата – как могат те да се ползват от всички положителни страни на дигиталния свят и как да избягват капаните и рисковете му.
Книгата на световно признатия специалист по дигитално общуване и обучение Ричард Кулàта „Digital for Good“ избира една отрезвяващо реалистична и в крайна сметка оптимистична гледна точка към проблема. У нас като родители масовото използване на технологиите от децата предизвиква основно тревоги: да не би детето да се пристрасти към виртуалното общуване или компютърните игри, да не стане жертва на кибертормоз, да не залитне по измамната слава в социалните мрежи. В резултат от тази тревожност ние старателно внушаваме на децата какво не трябва да правят онлайн. Ричард Кулàта обаче ни съветва да променим гледната си точка и да помогнем на децата да научат какво трябва да правят онлайн и как да работят с огромните ресурси на дигиталния свят в своя полза и в полза на другите.
Децата, родени след 2005-2010 година не помнят свят без дигитални устройства и интернет, а и едва ли в близко бъдеще такъв свят би бил възможен. Вместо да отричаме това и да се съпротивляваме срещу дигиталния живот на децата, добре е ние самите да го опознаем и да се постараем да ги научим, че – ако се използва правилно – той представлява могъщ инструмент за учене и обучение, че технологиите са в състояние да решат някои от най-тежките проблеми на човечеството и да ни сближават, вместо да ни разделят.
С тази цел в книгата си Ричард Кулàта поставя технологиите и Мрежата в позитивна мисловна рамка от пет стъпки, която децата е добре да усвоят: онлайн трябва да сме балансирани (да знаем кога и по колко време на ползваме различните технологии), информирани (да отличаваме истинната от фалшивата информация), отворени (да се отнасяме към другите онлайн с доброта и уважение), ангажирани (да използваме технологиите, за да сплотяваме семейството и да създаваме връзки с другите) и нащрек (неизменно да създаваме безопасна онлайн среда за нас и другите).
„Digital for Good“ е ясна, достъпна, оптимистична и окуражаваща книга. Отличен избор за всеки родител, който иска най-доброто да своето „дигитално“ дете и иска да гарантира бъдещото му добруване и успех в модерния свят.
Ричард Кулàта е изпълнителен директор на Международното общество за технологиите в обучението. Преди това е бил ръководител на отдела за технологиите в обучението към Департамента по образованието в САЩ, назначен лично от президента Барак Обама.