A Monk’s Guide to Happiness
Оригиналното заглавие на тази книга – „A Monk’s Guide to Happiness” – е закачка със световноизвестната „Монахът, който продаде своето ферари”. Историята на автора на „The Monk’s Guide”, Гелонг Тубтен, е сходна с тази на Робин Шарма: младо момче, оксфорски възпитаник, което се оттегля от налудничавото бързане на съвременната западна цивилизация, за да потърси автентичното щастие не сред заобикалящия го материален свят, а дълбоко в себе си.
Англичанин по рождение, Гелонг принадлежи изначално към западната култура и затова умее отлично да въведе западния читател в тихите, но дълбоки води на източните духовни практики. Авторът лансира тезата, че съвременният консуматорски свят на безкрайните желания и стремежа към светкавичното им задоволяване, изсмуква енергията от човешкото същество, лишавайки го от спокойствие, здраве и способност за щастие. Лекът за тази фундаментална умора е медитацията. Гелонг предлага множество начини да вплетем медитацията в ежедневието си – да я практикуваме не просто сутрин или вечер за десетина минути, а на микропорции през целия ден като така съумеем да изживяваме пълноценно всеки миг. А това просто значи да променим постеменно начина си на мислене, а оттам и начина си на живот.
Гелонг Тубтен постъпва в будистки манастир на 21-годишна възраст. Повече от шест години посвещава на задълбочено усвояване на изкуството на медитацията под ръководството на тибетски монаси. Днес е автор на книги и статии и трейнър по медитация, като провежда редовни обучителни семинари в някои от най-големите световни компании: Google, LinkedIn, Siemens, Deutsche Bank.