Irresistible

Алкохол, наркотици, хазарт – всеки от нас познава опасността от тези зависимости. С книгата си „Irresistible” обаче американският маркетолог и журналист Адам Олтър ни въвежда в света на една все още слабо изследвана опасност – пристрастяване към технологиите и модерния начин на живот, който те налагат.
Става дума както за хардуерното им въплъщение – смартфони с всевъзможни екстри, смарт часовници (те следят всичко: изядените калории, пробяганите километри, режима на детето ни), лаптопи и таблети с всякакви размери, смарт телевизори, очила за виртуална реалност, конзоли за игри, джипиеси, четци – така и за софтуерните ни „незаменими приятели”: Facebook, Instagram, Netflix, милионите apps за какво ли не, компютърните игри, форумите и чатовете, дори старите познати имейлите и есемесите...
Някак си незабелязано, твърди Адам Олтър, някак си от само себе си се оказа, че вече не смятаме живота за възможен без всичко това. Устройствата и интерфейсът са все по-удобни, „интуитивни”, разнообразни, покриват всякакви нужди. Човек ги приема (и купува!) безрезевно, защото се предполага, че те ще подобрят качеството на живот и не се замисля какво губи, като се огражда с тях. Да, твърди авторът на „Irresistable”, плюсовете им безспорно са много, но е важно да разберем, че привлекателността им не е случайна. За всяка технологична компания работят армия от маркетолози, психолози, инженери и пиари, чиято единствена задача е да измислят нови и все по-ефективни начини да ни държат ПРИСТРАСТЕНИ към съответния продукт. Те знаят как да ни примамят, „зарибят” и... вече сме зависими: техниките са подобни на тези в хазартната индустрия Адам Олтър очертава реалния обхват на технологичната зависимост и допълва всяка глава от книгата си с полезни и важни съвети как да я ограничим и намалим до минимум.
Адам Олтър е доцент по маркетинг в нюйоркския университет. Автор и на книги и статии, пише за New York Times, New Yorker, Atlantic, Popular Science и други.